Gotu Kola (kapsula) Reviewed by Momizat on . Gotu Kola (kapsula) Gotu Kola (Centella Asiatica) është bima e cila rritet në rajonet tropikale të botës. Është bimë shumë e rëndësishme medicinale me efekte të Gotu Kola (kapsula) Gotu Kola (Centella Asiatica) është bima e cila rritet në rajonet tropikale të botës. Është bimë shumë e rëndësishme medicinale me efekte të Rating: 0
You Are Here: Home » G » Gotu Kola (kapsula)

Gotu Kola (kapsula)

Gotu Kola (kapsula)

Gotu Kola

Gotu Kola (Centella Asiatica) është bima e cila rritet në rajonet tropikale të botës.

Është bimë shumë e rëndësishme medicinale me efekte të mira farmakologjike e cila është përdorur gjerësisht në rajonet e orientit, ndërsa në vitet e fundit po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar dhe e dobishme në botën perëndimore.

Përbërësit primar aktiv te Gotu Kola kapsulave janë:

 • saponins asiaticoside;
 • madecassoside;
 • madasiatic acid.

Përmbajtja:
Gotu Kola Herb (aerial parts) 435 mg.

Efekti Terapeutik:

 • Ka veprim neuroprotektiv;
 • Zvogëlon rrezikun nga sulmi cerebrovaskular;
 • Përmirëson kujtesën, koncentrimin dhe mbron membranën e qelizave të trurit nga radikalet e lira, ( inhibon aktivitetin PAF);
 • Përmirëson qarkullimin e gjakut në tru, duar dhe këmbë;
 • Përmirëson vertigon ( marramendje, zhurmë të veshëve);
 • Revitalizon qelizat nervore dhe forcon funksionin e sistemit nervor;
 • Ndihmon në trajtimin e insufiçiencës venoze;
 • Është bime detoksikuese dhe tonik për ripërtëritjen dhe relaksimin e sistemit nervor;
 • Lehtëson tinitusin;
 • Parandalon çrregullimet gastrointestinale;
 • Gotu Kola ndihmon në sistemin imunitar ( lodhje psikike dhe fizike).

Vëmendje:

Kapsulat Gotu Kola 435 mg, rekomandohen edhe nëse pacienti përdor në baza të rregullta acetilsalicilate ose antikoagulantë dhe nuk shkakton problem me gastrointestinale por i përmirëson ato.

Përdorimi:

Të merret një kapsulë dy herë në ditë 2 x 1, më së miri me një gotë ujë gjatë ushqimit.

Për efekte më të mira, rekomandohet të paktën administrimi 3-mujor.

Vërejtje:

Mos e përdorni këtë produkt gjatë shtatzënisë dhe gjidhënjës.

Paketimi:

60 Kapsula.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Comment

© 2013. Te gjitha te drejtat e rezervuara.

Scroll to top